Choroby zboża podsumowanie


Sprawdzone działania w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, ponieważ tylko w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest wielokrotnie o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zainteresować już na tiofanat metylowy preparaty samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, jakie warto wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma ściśle mówiąc gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy zbożowe. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na koronne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma asekuracji.

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


noavatar.png
Dziewulski 2019-12-29

Niezmiennie na froncie czerwca przychodzili do nas na latko